Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

Teravih Namazı

TERAVİH NAMAZI

Teravih namazı Ramazan’da kılınan bir namazdır. “Ramazan ümmetimin ayıdır” buyuran Resul, kendine bağlılığın anahtarı saymıştır. “Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah’da sizi sevsin” (Al-i İmran/31) ayeti ışığında Allah ve Resulunun sevgisini kazanma ayıdır.

Ramazan ayı Kur’an ve İnsanın birbirine ilk kavuştuğu aydır. “İnsan ve Kur’an ikiz kardeştir” hadisiyle Ramazanda özel bir kavuşma söz konusudur. İnsanın nefsi natıkasını “Kur’anı Natık”a çevirdiği aydır.

Oruç ile nefs tezkiye edilmekte asli hali olan Allah’ın nuru, Zati sıfatlarına ve Kur’anın sırrına ulaşma sağlanmaktadır. Allah’ın ahadiyeti-samediyet ve uluhiyetinin en üst düzeyde tecelli ettiği aydır.

Namaz-Ramazan-Oruç-Kur’an ile “Allah ile” olan beraberlik, billahi sırrı, en güzel şekilde yaşanmaktadır. Farzlarla ve nafilelerle Allah’a vuslat gerçekleşmektedir. Bu vasıflarla Allah’ın sevgisi kazanılmış olmaktadır. Ramazan ve teravihin önemi şu iki kudsi hadisle belirtilmiştir.

“Kulum bana kavuşmayı severse, bende ona kavuşmayı severim… ama Bana kavuşmayı sevmeyince Bende ona kavuşmayı sevmem”

“Bir kimse Beni kendi kendine anarsa, Ben de onu Zatımda anarım. Yine bir kimse Beni cemaat içinde anarsa, Ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde anarım”

Yine kudsi hadisinde Allah şöyle buyuruyor:

“Yaklaşanlar, kendilerine farz kıldığım ibadetlerin edasında olduğu kadar hiçbir şeyde yaklaşamazlar. Gerçekten bir kul Bana nafilelerle de yaklaşır. Böylece Bana yaklaşanı severim. Sevincede kulağı olurum, eli olurum, dili olurum… Böyleki oldum. Benimle işitir, Benimle görür, Benimle konuşur, Benimle tutar, Benimle yürür… O’na dilediği verilir”

İşte Ramazan-oruç-Kur’an ve teravih ile fitir sadakası ve diğer ibadetlerle Allah’a yakınlığın zirvede olduğu aydır. Teravih ve diğer nafile ibadetler ile sevilmeye, “Habibullah” sırrına kapı aralanmış olmaktadır. Diğer zamanlara yayılan farz ve nafilelerle “vesile” olarakta, “Bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin” ayetinin nuruyla Allah sevgisinin kazanılmaya başlanmasıdır. Sünnetin yoluyla “Habibullah” sırrının açılmasıdır.
önceki               sonraki
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret792700
Hava Durumu
Saat
Takvim