Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

Cenaze Namazı

CENAZE NAMAZI

Ölüye namaz kılmak, Rabbinin katında ölüye şefaat etmek demektir. Şefaat ise, Hakkın kendisi hakkında şefaat edilmesinden razı olduğu kimseler için olabilir. Ölüm bilgisizlik demektir. Yaşayan cahillere ilim öğretmek bir anlamda ona şefaat etmek demektir. İlahi ilim kemalin zirvesidir. Zahiri ve batını birleştirmek mükemmeli oluşturur.

Cenaze namazı, cenazeye dua için Allah’tan verilmiş bir izindir. Allah, dilek sahibinin dileğini kabul etdiği şefaat  iznidir. Allah, dilek sahibinin dileğini kabul etmediği halde buna izin vermez. Bu nedenle şefaatede izin vermiş demektir. Zahir ve batın olarak cenaze namazı Fatihanın fiiliyata geçirilmiş halidir. Fatiha, Kur’anın özetidir. Ölüye Fatiha ve Kur’an ile şefaat izni verilmiş olur. Bu şekilde cenaze namazında Fatiha ile ölüye dua etmiş olur. Allah da duaya icabet edendir. Cenaze namazı, namaz olduğundan Fatiha gerekir. Zira “Fatiha’sız namaz olmaz” buyurulmuştur. Getirilen salavatlar ile de Hz. Resul (sav) den şefaat istenmiş olur, zira oda duadır.

Müminlerin cenaze namazındaki duaları kabul edilir. Zira din kardeşinin gıyabında yapılmıştır. Hem cenaze namazı kılan ve namaz kılınan kişi hakkında iyilik gerçekleşmiş olur. Zira hadiste “Mümin insan gıyabında kardeşine dua ettiğinde bir melek “bir mislide sana, iki mislide sana” diye karşılık verir” buyurulmuştur. Namaz selamı ölü hakkında Allah’tan bir müjdedir. Artık ölü için “selamet” vardır.
önceki               sonraki
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam209
Toplam Ziyaret792883
Hava Durumu
Saat
Takvim