Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

E.H. 70. Muktedir İsmi ve YaşantısıMUKTEDİR İSMİ VE YAŞANTISIİktidarı ve kudreti sonsuz olan ve herşeye muktedir bulunan. Cenab-ı Hak buyuruyor: "Allah, her şey üzerinde iktidar sahibidir." (Kehf/ 45), "Biz de onları güç ve kudretimize lâyık bir şekilde yakaladık." (Kamer/42), "Peki Allah'ın, ölüleri tekrar diriltmeye gücü yetmez mi?" (Kıyamet/40).

Muktedir, gücünü fiillerle ortaya koyup gösterendir. Allah'ın gücü yettiği halde yapmadığı nice fiilleri vardır. Eğer dilerse bunları yapabilir.O, dilediğini yapandır, Hiç  kimse O'na mani olamaz. hiçbir güç O'nu aciz bırakamaz. Kudreti her şeyi kuşatan O'dur. Kul, böylesine güçlü olandan nimet  ummalı,  intikam almasından korkmalıdır.

Cenab-ı Hak, halkettiği kullarına kuvvet ve kudret vermiştir. Ancak bu kuvvet ve kudretleri Allah'ın ezeli kudretine bağlıdır. Allah kuluna kudret verirse birçok şeyleri yapabilir, güçlükleri de yenebilir. 

Öyle ise bütün kuvvet ve kudret veren Allah'a yalvarmalı ve O'ndan hak yolunda, iman yolunda güç vermesi istenmelidir.

El-Muktedir, hiçbir kayıt olmaksızın ve acizlik bulunmaksızın dilediği şeyi yapandır. Bu isim fiillerden kaynaklanır. Bu ismin sıfatı iktidardır. İktidar başkasının güç yetiremediği şeyi yapmaktır. Kudretin Hakk’a bakan yönü el-Kadir, halka bakan yönü ise el-Muktedir ismi ile ifade edilir. Kadir ismini anlatırken bu hususlara işaret ettik.

“Kendilerini ne ticaretin, ne de alışverişin Allah’ı anmaktan-zikretmekten, Namaz kılmaktan, zekat vermekten alıkoymadığı erkekler  (onlar) yüreklerin ve gözlerin (dehşetten) ters döneceği günden korkarlar”  (Nur/37)

Şüphelendiğin şeyi bırak, şüphelenmediğin şeye bak. Doğru, gönlün yatışdığı şeydir. Yalan ise şüphe bırakan şeydir. (H.Ş.)

Satışta alışta ve borcunu istemekte müsamahakar olan kimseye Allah rahmet etsin. (H.Ş.)

Allah’ım beni helalinden rızıklandırıp, haramlardan koru. Beni senden başkasına muhtaç etme. (H.Ş.)önceki sayfa               sonraki sonra

içindekiler

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret702257
Hava Durumu
Saat
Takvim