Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 13.Tevhid ve Şirk Mertebeleri

13. TEVHİD VE ŞİRK MERTEBELERİ

“Vücudun kadar büyük günah olamaz”

Arapçada “Vücud” un Türkçe karşılığı VARLIK’ tır. Kişi kendi varlığında bulunan maddi ve manevi vasıfları kendisinden bilirse ve Allah’ı bu varlığın dışında tutarsa en büyük şirk olan “BENLİK ŞİRKİ” içine düşmüş olur. Benlik şirki diğer bütün şirklerin kapısını açan ve kişiyi şirk bataklığına sürükleyen bir durumdur. Bu nedenle “Şirk en büyük zulümdür” (Lokman/13) buyurulmuştur. Allah da şirk dışında dilerse bütün günahları bağışlayabileceğini buyurmuştur. Benlik şirki kendini ayrı Allah’ı ayrı görme ve bilme halidir. Kendini ayrı gören Allah’ın uluhiyet ve Rububiyet sınırlarından nefsini çıkarır. Allah’ın nefsinde tasarruf edebileceği bilgisi şirkteki kişide yoktur. Kendini (nefsini) Allah’tan ayrı gördüğü gibi, her şeyi de kendine malik ve Allah’tan ayrı olarak vehmeder. Bu ise “la ilahe illallah” hakikatinin tam zıddıdır. Kendini ve her şeyi Allah’tan ayrı gören kişi ise çokluklar karanlığında nefsine zulmetmiş olur. Bu kısır döngüden çıkabilmenin tek yolu şu hadisten geçer: “Nefsini bilen Rabbını bilir”. Kişi ancak kendi nefsi hakikati ile Allah’ı birleştirebilirse, bu şirkin karanlığından nura doğru yol almış olur. Bu ise “tevhid ve nefsi irfan yolu” dur.

Vücud şirkinden kurtulanın zirvesi ise fakr halidir. Nefsi dahil sahip olduğu maddi ve manevi varlığın sahibi olan Allah’a teslim etmektir. bu ise hakiki Müslüman olmaktır. Bu hakikat şu ayetlerde yansıtılmıştır.

“Mülk Vahid ve Kahhar olan Allah’ındır” (Gafir/16)

“Sakın ha ölmeyin ancak Müslüman olarak ölün” (Bakara/132)

Vücud (Benlik) şirki bu nedenle en büyük günah ve nefse karşı en büyük zulümdür. Benlik şirki içinde olan kişiden şirklerin diğer mertebeleri de zuhur eder. Şirk mertebelerini belirtecek olursak:

  1. Benlik (ene) şirki mertebesi
  2. Fiil şirki mertebesi
  3. Esma şirki mertebesi
  4. Sıfat şirki mertebesi
  5. Zat şirki mertebesi
  6. Hüviyet şirki mertebesi
Bütün bu şirklerin temelinde kişinin nefsi hakikatini idrak edememesi yatmaktadır. Kişi kendi nefsi (ene) hakikatinin Allah’ın Nuru ve Kur’anın sırrı olduğunu anladığında, Allah ile birlikteliğini ve O’nun uluhiyetini ve Rububiyetini idrak edip her türlü şirkten kurtulmanın adımını atmış olur.önceki sayfa               sonraki sayfa

içindekiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret710540
Hava Durumu
Saat
Takvim