Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

E.H. 32. Latif İsmi ve Yaşantısı

LATİF İSMİ ve YAŞANTISI


Sonsuz lütuf ve kerem sahibi. Yaratılmışların ihtiyaçlarını en ince noktasına kadar bilip, sezilmez yollarla karşılayan. En ince işlerin bütün inceliğini bilen. Gizli ve sezilmez yollardan kullarına çeşitli faydalar ulaştırandır. Cenab-ı Hak buyuruyor: "Allah kullarına lütufkârdır, dilediğini rızıklandırır. O kuvvetlidir, güçlüdür." (Şûra/19)

Allah kullarına karşı lütuf sahibidir. Kulluğunu bilen, vazifesini doğru yapan kullarına çok lütufkârdır. Onları çeşitli lütuflarla öyle mutlu kılar ki akıllar onu kavramaktan acizdir. Her dilediğini bir şekilde rızıklandırır. Kullarından her birini büyük hikmeti içeren "dilemesi"ne göre bir çeşit lütuf ile seçkin kılar. Ve öyle güçlü, öyle azizdir ki her şeye ve herkese karşı dilediği gibi iradesini uygulamaya, vaadini yerine getirmeye kadir ve hiçbir sebep ve şekilde mağlup edilmez, her yönden galiptir. Onun için dinini doğru tutan kullarını o korkunç "saat" geldiği zaman perişan etmez, kuvvet ve izzetiyle türlü lütuflarından nasiplendirir.

O'nun lütfu sonsuzdur. Karşılık beklemeden yapılan lütuf Allah'ın lütfudur. O'nun lütfuna erişen kimse hiçbir zaman perişan olmaz. Rabbimizin lütfu bize ana karnında iken başlıyor, can boğazımıza gelinceye kadar sürüyor. Sonra da mezarda, mahşerde, mizanda, sıratta ve cennette devam ediyor.

El-Latif, gözle idrak edilmesi imkansız ve mekandan münezzeh olandır. Bu yüzden cihette ve tarafta yer kaplamaz. O, tanımının yapılmasından yücedir. Bundan dolayı akıllar onu anlayış ve fikirler ile tanıyamaz. Buna rağmen O, eşyaya kendi zatlarından daha yakındır ve onların sıfatlarından onlara zuhurun son noktasını gösterir. Bu isim bu bakımdan ilahlığın sıfatının ismidir. Bu ismin başka bir yönü daha vardır. Buna göre el-Latif sıkıntı bastığında sıkıntıyı kaldırmakta süratli davranan ve himmetin ummadığı cihetten nimeti bollaştırmakla genişlik verendir. Hz. Peygamber’in şöyle dediği rivayet edilir: “Allah’ın her göz kırpma müddeti içinde mahluklarına yetmişbin lütuf nazarı vardır”. O halde, el-Latif ismi bu yönden ilahi fiillerin sıfatlarının isimlerinden biridir ve bu ismin sıfatı Lütufdur. Lütuf, kesilmeksizin ve engellenmeden çeşitli nimetler ve yardımlarla rahmetin inmesi demektir. El-Latif, mevcutların fiillerine sirayet eden ve hikmetinin sırlarını varlıkların mazharından gizlenen demektir. El-Latif, zor olan her şeyi kolaylaştıran, kırılan her şeyi onaran demektir. Bu ismin hakikatleri ve sırları varlığın mertebelerine umumi olarak yayılmıştır.

“Sabah akşam beni tesbih et!”  (Tâhâ/130)

Kur’an-ı Azimü’ş-şan her ne vakit hatmolunursa akabinde yapılan bir dua müstecabdır. (H.Ş.)

En üstün cihad, nefsle yapılandır. (H.Ş.)

Tatlı dilli olmak, selamlaşmak ve yemek yedirmek cennete götürür. (H.Ş.)

önceki sayfa               sonraki sayfa


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret693865
Hava Durumu
Saat
Takvim