Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 127. Nefsi Natıka ve Zikir Mertebeleri

127. NEFSİ NATIKA ve ZİKİR MERTEBELERİ

“Gafiller arasında Allah’ı zikreden zakir, düşmandan firar eden arkadaşlarına uymayıp yalnız başına cihad eden gibidir”

Allah Teala şöyle buyuruyor:

“Meşaril haram gayriye müşahedesi haram olan makam-ı hafada zikir cemalullah’ı müşahede etmektir. Hafi zikirden evvel hidayet ettiğim makamlarda zikir ettiğiniz gibi” (Bakara/198).

“Beni zikredin, Bende sizi zikredeyim” (Bakara/152).

Zikir Hakk’la beraberliktir. Zikreden kendi nefs mertebesinden Hakk’la irtibata girmektir. Zikrin mertebeleri altıdır:

1. Dilin Zikri: Zikr-i nefistir. Nefsi natıkanın emmare, levvame, mülhime mertebesinden zikridir. Bu zikirle zikreden bu mertebelerin sıfatlarından kurtulur. Nefsi natıka hayvani ruh ve şeytani vasıflara baskın olarak kötü ahlak sıfatları kaybolur.
2. Kalb Zikri: Eşyanın hakikatinin açığa çıkmasıdır. Efalullah’ın nurunu eşyada müşahede etmesidir. Bu makamda nefsi natıka mutmainne mertebesine ulaşır.
3. Sırrın Zikri: İlim keşfi ve tecelli-i sıfatın yaşanmasıdır.
4. Ruh-u Sultan Zikri: Nur-u Zatın ortaya çıkışıyla beraber sıfatların nurlarını müşahededir.
5. Hafi Zikri: Hakla ünsiyet ve Cemal-i Zati müşahededir.
6. Ahfa Zikri (Zat Zikri): Zatın Şuhudu ve Bekabillahın ortaya çıkışıdır.

Fil suresi zikrin önemini vurgulayan suredir. Batında Ebrehe (fil ordusu) nefsi emmaredir. Onun sıfatları gazap, şehvet, hırs, tamah, hased, cimrilik, kin fesat olup Ebrehe’nin askerleridir (filler). Kabe marifetullah merkezi olup senin nefsi natıka hakikatindir. Nefsi natıka zikirle kuvvetlenir. Ebabil orduları evrad ve zikir ile beytullah hükmündeki kalbini (nefsi natıka hakikatini) nefsi emmare sıfatlarından ve şeytanın hilesinden kurtarma vesilesidir. Zikir olmadığında gönül kaben nefsi emmare sıfatları ve şeytanın hakimiyetiyle yıkılmaya yüz tutar.

İlim ve marifetle; Salih amelle zahirini süslemelisin. İlmi ledün ve marifetullah ile de batınını imar ederek gönül kabeni imar etmelisin. Zikir bu yolda en büyük yardımcıdır. Zikir ile Sen Hakk’sın, Hakk’da seninle. önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret546939
Hava Durumu
Saat
Takvim