Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 126. Uluhiyet ve Rububiyete İman

126. ULUHİYET ve RUBUBİYETE İMAN

“Allah Teala’nın Rab olduğuna razı olanlar, imanın lezzetini tatmış olurlar”

Allah Teala şöyle buyuruyor:

“Ey mutmainne nefis! Sen razı Ben razı olarak Rabbine dön” (Fecr/27-28). Kul nereye dönmektedir ki böyle “Rabbine dön” hitabına maruz kalmaktadır. Kul, mutmainne mertebesine gelene kadar hissesindeki, hayalindeki ve vehmindeki Rabb’e yönelmektedir. Bu Rab hayalidir. Hakk ise gerçek Rabbine yönelmesini murad etmektedir. Gerçek Rabb’e dönmenin yolu ise “eşyanın hakikatinin” idrak edilmesi ile mümkündür. Bu ise irfan ile gerçekleşir. “Tevhid-i esma” mertebesinde tüm isimler kanalıyla insanın terbiye edilmesidir. Bu ise “Rab” ismi altında toplanmış ve terbiyenin tüm gereklerini esmaları bünyesinde toplamıştır. “Allah” ismi camisi bu ilahi isimleri bünyesinde cem edip tevhid eder. Bu nedenle gerçek Rab Allah’ın Zatıdır. İsim ve sıfatları Rabblığının (Rububiyet) gereklerini açığa çıkaracak vasıflarıdır. “Eşyanın hakikati” bu mertebe ilahi isimleridr. Bunu tevhid eden ise “Rab” ve “Allah” isimleridir.

Eşyanın hakikati sıfat mertebesinde ilahi sıfatlardır. İlahi sıfatları bünyesinde cem edip tevhid eden “Allah” ismi camisidir.

Eşyanın hakikati “Rab” ismi altında sıfatlarını da toplamayı gerektirmiştir. “Allah” ismi bu vasfıda tevhid eder.

“Allah” ismi camisi hem Zat mertebesinde hem “hüviyet” mertebesinde “eşyanın hakikati” tevhid eder. Hakk Zati hüviyeti ile Rabb’dır. Bunu alemlerde “Allah” ismi ile açmıştır ve ilahi hükümlerini bu iki vasfıyla (Rububiyet ve Uluhiyet) yürürlüğe koymaktadır.

Alemlerde ve insanda zuhura çıkan ise Rububiyet ve Uluhiyetin açığa çıkması nefsi natıka kanalı ile olmaktadır. Nefs, Rabbın tecelli mahallidir. Tecellilerin kişiyi Hakk’a ulaştırmaya yönelik bir gayesi vardır. Kişi farkında olsa da olmasada bu böyledir. Zira Hakk kulunun yararına olacak bir şeyi kuldan esirgemez. İman ise bunun böyle olduğunu kavramak, kaza ve kader kanalıyla Rububiyet ve uluhiyet ile zuhura çıkanlara rıza göstermektir. İman sahibi alemlerde O’nun uluhiyetini ve Rububiyetini seyreder. Nefsinde de bunu yaşar. Bu nedenle bilir ki Allah her an, her halde, heryerde onunla beraberdir. Hadiste de belirtildiği gibi “İman, nerede olursan ol. Allah’ın seninle olduğunu bilmendir”. Hak tecellisi ile kulda seyredendir. Kula tecellisi ise sırf hayırdır. Allah’da şer yoktur.


önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam195
Toplam Ziyaret654978
Hava Durumu
Saat
Takvim