Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 117. Billahi Sırrıyla Yaşam

117. BİLLAHİ SIRRIYLA YAŞAM

“Gizli sadaka Rabbın gazabını söndürür, sıla-i rahim ömrü uzatır, şeriatın ve hakikatin güzel gördüğü şeyleri işlemek kötü helak durumuna düşmekten muhafaza eder”

Her insanın Allah’ın İlmi Zatında bir ilmi hakikati vardır. Bu hakikate ayan-ı sabite adı verilir. Ayan-ı sabite Zatın, Zatından Zatına, Zatça düzenlemisidir. Uluhiyetin düzeni olup mahiyeti ilahi isim ve sıfatlardan ibarettir. İnsanın ilk vatanı burasıdır. “Vatan sevgisi imandandır” hadisi bu hakikati anlatır. İnsan bu mertebeden şehadet alemine indiğinde gurbettedir. Sıla-i Rahim bu hakikate seyahattir. Bunun yoluda nefsi natıkadan geçer. Nefsi natıka, ayan-ı sabite hakikatinin suret zuhurudur. Ayan-ı sabideteki hakikatler nefsi natıka kanalından zuhura çıkar. Nefsi natıka asli hali olan Allah’ın Nuru ve Kur’an’ın sırrına ulaştığında, sıla-i Rahim tamamlanmış olur. Bu hakikate yapılan her batıni sefer sıla-i rahim yapmaktır. Seyr-i süluk (irfan yolu) yapan kişi her mertebede bu hakikate bir adım daha yaklaşır.

Ayan-ı sabite Zatta, Zatın, Zatından, Zatına düzenlenmesi olduğundan “ilmi hakikatimiz” “billahi” sırrıyla “Allah ile” dir. Bu “hüviyet beraberliği” dir. “Nerede Olursanız O (İlahi hüviyetiyle) sizinle beraberdir” (Hadid/4) ayeti bu hakikatin bütün taayyün ve tecelli mertebelerinde geçerli olduğunu ifade etmektedir. “Billahi” sırrıyla her an, her yerde, her halde “Allah ile” dir. Sıla-i rahim ve gizli sadaka bu hüviyet beraberliği anlatan iki misaldir. Gizli sadaka verildiğinde Hakk’la alışveriş yapılmış olur. “Hüviyet beraberliği” aktif olarak yaşanır. Kişi halife olarak Allah’ın kendisine sunduğu nimetleri alana yönlendirerek Hakk’la beraber olur. “Billahi” sırrıyla “Allah ile” olma idraki gerçekleştiğinde, kişinin fiilinin batınında Hakk vardır. Hakk’ın olduğu yerde ise “Rahmet” vardır. Zira Rahmeti gazabını geçmiştir. Şeriat ve hakikate riayet edilerekte nefsi natıkanın aslına yolculuk devam eder. Bu da nefsi emmare, levvame, mülhime mertebelerinde oluşabilecek kötü helaktan kişiyi korur. Bu hakikati anlatan hadisinde Hz. Resul “İman, nerede olursan ol Allah’ın seninle olduğunu bilmendir” buyurmuştur. Bu idrak ve bilinçle yapılan her amel kişiyi Hakk’la buluşturur ve rahmeti içine girmiş olur. Şeriatın ve hakikatin en önemli sırrıdır. Bu sırrı yaşayan kişi “fiili besmele” olup Kur’an-ı Natık olarak yaşar.

önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret645542
Hava Durumu
Saat
Takvim