Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 114. Melekler ve Görevleri

114. MELEKLER ve GÖREVLERİ

“Hazret-i Cibril’in asli hilkatini Sidre’de gördüm. Üzerinde altıyüz kanadı var. Her kanadında dürr ve yakut ile süslenip tüylerinden yayılıyor”

Allah Teala şöyle buyuruyor:

“Gökleri ve yeri yaratan hem iki kanatlı üç kanatlı, dört kanatlı melekler, iradesi taallukunda halkta daha ziyadesinin altı yüz kanatlı Cebrail’i her şeye kadir olan Allah’a hamd olsun” (Fatır/1)

Kanat kuvvet, kudret ve ilimi temsil eder. Melekler efal-i ilahiyenin temsilcileridir. Allah’ın kuvvet ve kudreti ile ilmi onlar kanalıyla zuhur eder. Cebaril altıyüz çeşit ilme maliktir. Hakk’ın ilmini bu nedenle peygamberlere indirmekle memur olmuştur.

Senin nefsi natıkanda Rabbın tecelli mahallidir. Allah tecellisini melekler kanalıyla nefsinde tecelli ettirir. Hakk’ın kudreti ve ilmi bu kanalla sana tecelli eder. Bu hakikati Efendimiz şöyle anlatıyor: “Nefsim kudret eli altında olan Allah’a yemin ederim ki…” Senin nefsi natıkana hükmeden O’dur. İlim bırakan yine O’dur. Zikrullah sırasında bu beraberlik ile sana zikrin üzerinden ilim bırakır, kudretini nefsinde tecelli ettirir.

“Onları ticaret ve alışveriş Allah’ı zikirden, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz. Onların Allah katında nuruna, derecelerine mani olmaz” (Nur/37).

Zikir ile melekler nefse ilim bırakırlar. Bu ilimler zahiri ve batıni ilimlerdir. Zikrin çeşiti beraberlikle zikre göre ilim tecellisine neden olur. Hakk’ı hangi isim ve sıfatla zikrediyorsan, Hakk’ta seninle o yönden beraber olur. Bunu belirten ayette “Beni zikredin, Bende sizi zikredeyim” (Bakara/152) buyurulmaktadır. Melekler Allah’ın emri altındadır ve Allah şehadet aleminde fiillerini melekler vasıtasıyla gerçekleştirir. Fiiller, ilahi isim ve sıfatların Zat kaynaklı ortaya çıkışından ibarettir. Meleklerin kanatları onların taşıdığı ilim ve kuvvetle ilişkilidir. Hz. Resul meleklerden en üst derecede (zahiri ve batıni) faydalanmak için şu hadisini bize aktarmıştır. “Sizin en hayırlınız dünyası için ahiretini, ahireti içinde dünyasını terk etmeyip insanlara da yük olmayandır”

Şeriat ve Sünnet-i Muhammedi’ye tabi olunduğunda meleklerin ilim ve kuvveti insanda zahir olur. Gönül kabesi marifetullah ile donanır.


önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret541200
Hava Durumu
Saat
Takvim