Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 108. Zati Muhabbet (Muhabbetullah)

108. ZATİ MUHABBET (MUHABBETULLAH)

“Üç gruba Allah Teala Hazretleri muhabbet eder ve onlara güler yani kemaliyle onlardan razı olur ve onlardan sürur duyar:

1.    Savaşta bir cemaatle birlikte savaşa girer, cemaat bozulur bu  
       yalnız olarak savaşa devam eder. Halis “niyeti ya şehid ya gazi
       olurum” demektir. Cenab-ı Hak meleklerine hitap ederek “şu
       kuluma bakın, benim rızam için nasıl sabreder?” der

2.    Bir kulun güzel hanımı var, yumuşak, güzel yatağı olduğu halde
       şehvetini ve rahatını terk eder, sırf rızam için gecede zikreder
       buyurdu.

3.    Bir kulum arkadaşlarıyla sefer eder. Onlar uyudukları vakit,
       darlıkta ve bollukta kalkıp teheccüdü eda eder."

Hadiste halktan Hakk’a sefer ile “Muhabbetullah” ın zuhuru vardır. Halk, yaratılan her şeydir. Halk zahirde iken Hakk batındır. Hakk her şeye Hayy ve Kayyum olarak varlığını vermiştir. Güç, kuvvet ve kudret Allah’a aittir. Halkta Hakk’ı görmek kesrette vahdeti görmektir. Kelime-i tevhid de bizi Vahdete-Hakk’a davet etmektir. halkta (kesret) batın olarak Hakk’ı (Vahdet) görmek ise ancak Zati Muhabbet ile gerçekleşir. Zati Muhabbet için halktan uzlet gerekir. Sadece uzlet yetmez. Hakk’ın emrettiklerini feragatta Kur’an ve Sünnet sınırlarına riayetle yerine getirmekle mümkün olur. Hadis halktan Hakk’a sefer için gerekli örnekleri belirtmektedir. Ancak Hakk’a muhabbet (Zati Muhabbet) ile manevi adımlar atılabilir. Bunu yapanlar ise kalp ehlidir. Nefsi natıkasında muhabbetullah nuru dürülü iken, Zatı muhabbet ile bu nur zuhura çıkmıştır.

“Allah göklerin ve yerin nurudur” (Nur/35) ayetiyle muhabbetullah nuru yaradılan her şeye sırayet etmiştir. Her şeydeki bu muhabbet nurundan Zati Muhabbet nuruna sefer aslına dönmektir. Bu ise şu hasletlerle gerçekleşir.

1. Kamil iman
2. Salih amel
3. İlim ve marifet
4. İhlas
5. Muhabbetuulah

Bunlar ise nefsi natıkanın vasıflarıdır. Nefsi natıka hakikatini ulaşanlar ise ebedi hayata ve cemalullah nimetine kavuşurlar.

Manevi doktor olan peygamberler ve varisleri evliyalar bu nurla; küfrü imanla, riyayı ihlasla, kibri tevazu ile cimriliği cömertlikle, gazabı şecaatle, şehveti iffetle, cehli ilimle, hırsı kanaat ile tedavi edip nefsi natıkayı hastalıklardan kurtararak Hakka miraca kişiyi ulaştırırlar. Bunun en kestirme yolu ise Zata Muhabbettir.


önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret573491
Hava Durumu
Saat
Takvim