Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 107. Nefsi Natıka ve Hayvani Ruh

107. NEFSİ NATIKA ve HAYVANİ RUH

“Üç haslet helak olmaya sebeptir, üç haslet kurtuluşa sebeptir, üç haslet derecelere sebeptir ve üç haslet kefaretlere sebeptir”

Helak sebepleri:

1.    Nefsi natıkanın cimriliğe itaat etmesi
2.    Nefsi natıkanın hevaya tabi olması
3.    Nefsi natıkanın kendini büyük görmesidir

Nefsi natıka asli itibariyle Allah’ın nuru ve Kur’an’ın sırrı olarak insana armağan edilmiştir. İnsanı, insan kılan bu armağandır. Ancak bu armağan Kur’an ve Sünnet yolunda değerlenirse kıymetli olur. Nefsi natıka hayvani ruhun emrine girmesi nefsi emmare mertebesine inmesidir. Bu ise helak sebebidir. Cimrilik, Heva ve heveslere tabi olmak, ucub ve kibir nefsi emmarenin temel hayvani ve şeytani ahlakını temsil eder. Bu ahlakla insan, hayvani ruhun etkisine girer. Bu suretle o kişiden hayvani ve şeytani ahlak zuhur ederek helak olur.

Kurtuluşa sebepler ise;

1. Gizli ve aleni Allah’tan korkmak
2. Fakirlik ve zenginlik zamanında iktisat etmek
3. Rıza ve öfke anında adalet etmektir.

Bu vasıflar nefsi natıkanın bedende hakim olmasdır. Hayvani ruh hakimiyetini kaybeder. Nefsi natıkadan Allah’ın Nuru ve Kur’an’ın sırrı zahir olur.

Dereceler ise:

1. Yemek yedirmek
2. Selam yaymak
3. İnsanlar uykudayken gece namazı kılmak

Bu hasletler nefsi natıkanın uluhiyet ve hüviyet tevhidini idrak etmesidir. “İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadisince insanların izafi hüviyetinde Hakk’ı müşahede etmenin ve uluhiyetten hisse almanın yolları belirtilmiştir.

Kefaretler ise:

1. Yürüyerek uzak yerden cemaate devam etmek
2. Bir namazdan sonra diğer namazı gözlemek
3. Soğuk günde soğuk suyla abdest almak

Bunlar ise nefsi natıkayı güçlendiren amel ve ibadetlerdir. Nefs mücahedesi ve tezkiyesi yolları bildirilmiştir. İnsanın bunlara ulaşması için temel hedef Nefsi natıka özelliklerini (Kur’an ve Sünnet) hayvani ruh üzerine hakim kılmaktır. Nefsi natıka insanı insan yapan ruhtur. Bunun kaybı helak, varlığı ise kurtuluştur.önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret541223
Hava Durumu
Saat
Takvim