Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 105. Kevser ve Hakikati Muhammedi

105. KEVSER ve HAKİKATİ MUHAMMEDİ

“Batın ilmi Allah Teala’nın sırlarından bir sırdır, hikmetlerinden bir hikmettir. Kullarından dilediğinin kalbine koyar”


Allah Teala şöyle buyuruyor:

“İnna a’tayna kel Kevser” “Biz sana Kevseri verdik” (Kevser/1)

Kevser Hz. Resulullah’a verilen ezelin ve Ebedin ilmini kavsar. Batın ilmi şeriata ve sünnete riayet edenlere verilen nimetlerdir. Nefsin heva ve heveslerine uyanlara ve biat ehline batın ilmi verilmez.

İmam-ı Cafer Sadık Hazretlerine bir kimse Kevser’den sordu. Cevabında “Cennette bir nehirdir” ki, Cenab-ı Hak Muhammed Mustafa’ya vaad etmiştir. Kaynağı arşın altından olup O’ndan mahşerde bir havza girer. O’nun rengi sütten beyaz şekerden leziz, kokusu amberden daha güzeldir. Ondan bir kere içine asla susuzluk arız olmaz. Onun köşeşerinde ciharyarlarım ümmetimi suvarlar. Dedem yalnız ümmetinin alimlerini kendi eliyle içirir.

İkinci bir kimse geldi “Ya İmam Kevser nedir” siye sorunca, cevabında “Kur’an’dır” buyurdu. “Biz Kur’an’ı müminlere şifa ve rahmet olarak indirdik” (İsra/82) ayetini okudu.

Üçüncü bir kimse sorduğunda “Marifetullah” tır buyurdu ve “Nefsini bilen Rabbını bilir” hadisini söyledi.

Dördüncü bir kimse sorduğunda “Kevser Ehli Beyt’tir Kaynağı Fatımatüzzehra’dır” buyurdu.

Sual meclisinde hazır bulunan müridi Efendim gelen sorulara Kevser’den dört türlü cevap verdiniz, hikmeti nedir? Diye sordu

Cevabında “Birinci soran şeriat makamında idi. Ona maddi havzı beyan ettim. İkinci soran tarikat makamında idi, ona “Kur’an’dır” dedim. Üçüncü soran marifet makamında idi “Marifetullah” dedim. Dördüncü soran hakikat makamında idi “Ehlibeyt” dedim.

Kevser Hakikati Muhammedi olup Allah Zatı Nefsindeki ilmi vb. “kopyala-yapıştır” gibi. Efendimizin nefsi natıkalarına nakşetmiştir. Hakikati Muhammedi bütün batın ilmi ve zahir ilmi kendinde toplamıştır. Alimler, arifibillahlar ve peygamber varisleri Hakikat-i Muhammedi’den aldıklarını halka aktaran kamil insanlardır. Hakkın sırrını ve Zati tecellisini ve Hakikati Muhammediyi nefislerinde taşıyanlardır. “İnsan benim sırrımdır, Ben insanın sırrıyım” buyuran Allah kamil insanlarda zahir olmaktadır.
önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret645542
Hava Durumu
Saat
Takvim