Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 104. Sabır Mertebeleri

104. SABIR MERTEBELERİ

“Makbul sabır musibetle karşılaştığın ilk andakidir”

Asr suresinde şöyle buyuruluyor:

“Asra yemin olsun ki insan ziyandadır. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine Hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler müstasna”

Avamın sabrı: Hakk’ın emirlerini işlemekte sabır yüz derece, musibete sabırda ikiyüz derece, masiyeti ve yasakları terkte sabır üçyüz derecedir. Havassın ve ariflerin sabrı ise beş çeşittir. 1)Sabr lillah, 2)Sabr Fillah, 3)Sabr maallah, 4)Sabr anillah, 5)Sabr billah

1. Sabr lillah: “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden azaltma ile deneriz. Sabredenleri müjdele” (Bakara/155). Sabır demek nefsin rağbet ettiği şeyin gitmesi ve çirkin-kötü gördüğü şeyin gelmesiyle nefsi şikayetten alıkoymaktır. Bu islamiyetin başıdır.

2. Sabr Fillah: Tarikat yoluyla ilim ve irfan kesbederek nefsi mücahedeye alıştırmaktır. Az yemek, az uyumak, az konuşmak, insanlardan uzlet, daim zikir, tam fikir bu mücahedenin adımlarıdır. Nefse ait rahatı terk edip, onu asli haline döndürme mücahedeleri seyr fillahtır.

3. Sabr Maallah: Daima “Allah ile” huzurda olup “tevhid-i efal, “tevhid-i esma”, “tevhid-i sıfat” mertebelerinde celal ve cemal tecellilerini bir bilmek, aynı nazarda müşahede etmektir. celal içinde cemali, cemal içinde celali müşahede edebilmektir.

4. Sabr Anillah: Her tasarrufun Allah’tan geldiğini bilerek, halkın batınında Hakk’ı bulabilmektir. Halktan gelen eziyeti Hakk’tan bilebilmektir. Bu da ancak kesrette vahdet, vahdette kesret idrakinin gelişmesiyle oluşur.

5. Seyr Billah: Bu makam cem’ul-cem makamıdır. “Allah ile” billahi sırrıyla sabreder. Her an Hakla olduğundan Hakk’tan başkası müsahede edilmez.

Musibetin ilk anında sabır gösterebilmek içinde her an Hakk ile olduğunun idraki gerekir. Halkta Hakk’ı görebilmek gereklidir. Bunu açıklayan hadiste şöyle buyurulmaktadır: “İman nerede olursan ol Allah’ın seninle olduğunu bilmendir”. Musibeti halka bağlamayıp, Hakk’tan bilmek ilk anda sabretmektir. Bu idrak içinde ilim ve irfan tahsili gereklidir.


önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam195
Toplam Ziyaret654978
Hava Durumu
Saat
Takvim