Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 98. Zati Nefis, Nefsi Muhammedi, Nefsi Natıka

98. ZATİ NEFİS, NEFSİ MUHAMMEDİ, NEFSİ NATIKA

“Ey habibim Ben olmasam Sen olmazdın, Sen olmazsan Ben bilinmezdim”

Allah “Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım” buyuruyor Habibine hitaben. Alemleri halkediş amacınıda şöyle açıklıyor: “Ben gizli bir hazineydim. Bilinmekliliğimi sevdim. Halkı yarattım. ta ki Beni bilsinler”

Allah alemlerde uluhiyeti ve Rububiyeti ile bilinebilir. Bunun yoluda “Nefsini bilen Rabbını bilir” hadisinden geçer. İlk halkedilen nefsi natıka Nefsi Muhammedi’dir. Allah Zatı Nefsinin aynasıdır. Alemler Nefsi Muhammedi’de dürülmüştür. Habibullah sırrıyla sevilendir. Allah’ın Zatı Nefsi olmasa Nefsi Muhammedi sırrıyla tanışamazdı. Bu kelime-i tevhidin “la ilahe illallah” kısmıdır. Allah’ın her zerrede uluhiyetini ilan etmesidir.

Allah’ın uluhiyetini gösterecek ayna ise Nefsi – Hakikat-i Muhammedi’dir. Bunu bilgisayar ve Windows programı ile teşbih edebiliriz. Bilgisayar İlahi Zatı, Windows programı Nefsi Muhammediye’yi oluşturur. Bilgisayar olmasa Windows olmazdı. Ancak Windows ve alt programları olmasa (Nefsi Muhammedi) bilgisayara ulaşmak mümkün olmazdı. Bilgisayar gizli hazine hükmünde varlığını devam ettirecekti. Windows programı, gizli hazineyi açmış Zati Nefsi, Nefsi Muhammedi programıyla alemlerde müşahede edilir olmuştur. Her insanın nefsi natıkasıda Nefsi Muhammedi’nin izdüşümüdür. Bunu açıklayan ayette “Nefsinizden bir resul geldi” (Tevbe/128) buyurulmaktadır. İşte bizlerin nefsi natıkasının bilinmesi (Nefsini bilen) Nefsi Muhammedi’nin (Nefsini bilen) bilinmesine aracıdır. Nefsi natıkalarınız bize sunulan Allah’ı bilme vasıtasıdır. Ancak bu yolla “Rabbını bilebilir”. Rabbı olan Allah’ı bilme yolu ancak Nefsi Muhammedi kanalıyla olduğundan “Sen olmasaydın Ben bilinmezdim” buyuruyor Allah. Nefsi Muhammedi’yeye giden yolda herkesin kendi nefsi natıkasından geçmektedir. Nefsi hakikatine arif olanlar bu nedenle Allah’a arif olabilirler. Bunu açıklayan hadiste “Nefsini en iyi bileniniz, Allah’ı en iyi bileninizdir” buyurulmaktadır. Nefsi Muhammedi her birerlerimizin nefsi natıkasında dürülü olan hakikattir. Bu hakikate ulaştıracak vesilelere talip olmak, bu nedenle Allah’a talip olmak demektir.önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam200
Toplam Ziyaret654983
Hava Durumu
Saat
Takvim