Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 86. İnsan ve Fiili Besmele Oluşu

86. İNSAN ve FİİLİ BESMELE OLUŞU

“Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu işittim: Allah şöyle buyurdu “Ben Allah’ım. Ben Rahman’ım, rahmeti/rahim yarattım ve ona kendi isimlerinden birini verdim. Kim onu yerine getirirse, bende ona ulaşırım, kim onu keserse, bende ondan uzaklaşırım”

Hadisi şerifte Allah’ın üç ismi anılmaktadır. Bunlar Allah, Rahman ve Rahim isimleridir. Allah ismi, ismi azam olup İlahi Zatın kendisini, isimlerini ve sıfatlarını dışarda bir şey kalmadan içerir. Bu nedenle her şeyi kapsayan Cami ismidir.

Rahman ise Allah’ın tecelli ettiği mahalde açığa çıkarmak istediği isim ve sıfatlarının gerçek hüviyetleri ve yüzleriyle açığa çıkmasını içerir. İçine hiçbir nefsani arzu katılmaksızın isim ve sıfatların zuhurudur.

Rahim ise, Rahmandan gelen bu isim ve sıfatların açığa çıkarılmasıdır ve fiile geçirilmesidir. İsim ve sıfatların gerçek yüzüyle açığa çıkmasıdır. Allah’ın tecelli mahalinde müşahede edilmesidir. Gerçek hüviyetiyle zuhur mahallinde ortaya çıkmasıdır. Bu özellikler Hz. Peygamber de kamil manada ortaya çıktığı için Hz. Resul (sav) “Beni gören, Hakkı görür” buyurmuşlardır. O’nda tüm isim ve sıfatlar gerçek hüviyetleri ile açığa çıkmıştır. Bu nedenle O hüviyetiyle “Allah” ve vücuduyla “Rahman” fiilleriyle “Rahim” tecellisinin en kamil mazharıdır. Bu nedenle fiili Besmeledir. Bu özelliklerin kulda da kamil vasıflarda çıkması istendiğinden, kula her işe başlamadan önce Besmele söylemesi emredilmiş ve “Bismillah her hayrın başıdır” hadisiyle açıklanmıştır. Kim besmeleden ve yukarıdaki bahsedilen özelliklerle bezenirse Allah’a ve Allah’da ona ulaşır. Bezenmeyen ise Allah’dan uzaklaşır ve Allah’da ondan uzaklaşmış olur. Sıla-i Rahimin batıni hakikatide budur. Aslına dönüştür. Fiili besmele olmaktır. Zira evvelde ve batında insanın ilmi hakikati (ayan-ı sabite) Allah’ın isim ve sıfatlarından oluşmuştur. Nefsi natıkası da bütün ilahi isim ve sıfatların gerçek hüviyetleriyle açığa çıkarılması için kendisine emanet edilmiştir. Allah, Rahman, Rahim (Besmele) bütün ilahi isim ve sıfatları Zatıyla birlikte bünyesinde bulundurandır. Bunların hakkını vermeyen Hakk’ın hakkını ihlal etmiştir. Hakkını verenler ise Hakk’ın hukukuna riayet edenlerdir.


önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam175
Toplam Ziyaret654958
Hava Durumu
Saat
Takvim