Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 82. Nur-u Muhammedi ve Nefsi Natık

82. NUR-U MUHAMMEDİ ve NEFSİ NATIKA

“Allah’ım beni nur eyle”

İnsanın hakikatini nefsi natıkası oluşturur. Nefsi natıka hakikati itibariyle “Allah’ın Nuru”nu taşır. Bu hakikat insan şehadet aleminde zuhura çıktığında ve doğumdan sonra elde edilen bilgi, ahlak ve sıfatlarla ya örtülür ya da sabit kalır. Efendimiz kendisi varlığıyla “NUR” olduğundan gölgesi yere düşmezdi. Bizlerin öğrenmesi ve uygulamamız için bize yolu gösterdi. Zira şehadet aleminde bu nur her nefs mertebesinde farklı zuhur etmektedir. Efendimiz “Beni nur eyle” derken Allah’ın nefsini tezkiye etmesini istemektedir. Tezkiyenin iki anlamı vardır. 1. Arınmak 2. Bereketlenmek ve feyzin artması. Birinci anlamda tezkiye zulmetten (cahillik – karanlıktan) nura olan yolculuktur. “Nefsini temizleyen (arıtan) kurtuluşa erer” (Şems/9) ayeti bu hakikati anlatır.

İkinci anlamda tezkiye ile nefs Rabbin tecelli mahallidir. Rabbın tecellisi ile nefs hem arınır hemde feyze ve ilme – irfana oluşurki nefs asli haline dönmeye başlar.

Nefse olan tecelli Hakk’ın isimleri, sıfatları ve Zatıyla olan tecellidir. İsimleri nur, sıfatları nur, Zatıda NUR olduğundan kişi Hakk’ın her tecellisinde gaflette değilse nurlanır. “Nur üzerine Nur” olur. Bu nur kalpten tüm vücuda yayılır. Zira nefsi natıkanın merkezi kalptir. Kalp zahiren kanı her zerreye nasıl ulaştırıyorsa, nefsi natıkada kendindeki nuru vücudun her zerresini nurlandırır. Hadisin başındaki “gözümü nur eyle, kulağımı nur eyle, elimi nur eyle, sağımı nur eyle, solumu nur eyle…” buyurması nefsi natıkanın nurun batınından zahire yansımasını taleptir. “Sağımı ve solumu, önümü – arkamı nur eyle” derkende nefsi natıkanın nurunun zahirde başkalarına ve aleme seyrini anlatmaktadır. NUR başkalarınıda aydınlattığından, nefisteki nur ilim, hayat, irade vb. olarak taliplerede yansır. Onlarıda nur eyler. Arifibillah zahir ve batın nur olması nedeniyle, alemlere rahmet olurlar. Efendimiz “alemlere rahmet oluşunun” ariflerden aleme yansımasıdır. Efendimiz asaleten, onlar ise vekaleten bu nuru alemlere sunarlar. Kaynak NURU MUHAMMEDİ dir.


önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret645558
Hava Durumu
Saat
Takvim