Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 80. Nefsi Natıka – Secde – Fena ve Beka

80. NEFSİ NATIKA – SECDE – FENA ve BEKA

“Sana ruhum ve cesedim bütünüyle secde etti”

İnsanın ruhunu nefsi natıkası temsil etmektedir. Nefsi natıka Allah’ın nuru ve Kur’an’ın sırrı makamıdır. Nefsi natıka Allah’ın Zati Sıfatları olan “Vücud, Kıdem, Beka, Vahdaniyet, Kaim binefsihi, Muhafetün lil havadis” sıfatların mazharıdır. İnsanın zatı bu Zati sıfatların (Ruhul Azam) ve subuti sıfatların (Ruhul Kudüs) ve ilahi isimlerin tecelli mahallidir. İnsan zatını nefsi natıkası temsil etmektedir. O da Allah’ın Zati sıfatları, subuti sıfatları ve isimlerinden oluşmaktadır. “Adem’i Kendi suretimde yarattım” buyuran Allah, insanın zatının batınını bu vasıfların oluşturduğunu belirtmektedir. Batının batını olan ilmi hakikati (ayan-ı sabite) de Zati İlminden köken almıştır. Zatındandır ama Künhü Zat’ın tecelli mahallidir. Kısacası insan batini açıdan “Zati, sıfati ve esmai tecellilere” muhtaçtır. Bu nedenle acz ve fakr mahallidir. İnsanın cesedi olan bedeninde hakim olan nefsi natıkasıdır. Kalpteki nefsi natıka merkezinden (nokta-i süveyda) tüm vücuda etkisi yayılır. Fiiller bu sayede teşekkül eder.

İnsanın zahiride bu nedenle Allah’a muhtaçtır. İnsan acz ve fakr mahallidir.

Secde ise İlahi Zata aczini ve fakrını ifade etme ve O’nun tecellisini talep etme mahallidir. Secde eden Zat’ına secde ettiğinde Allah’a tüm varlığıyla secde etmiş olur. Varlığındaki zatını, sıfatlarını ve isimlerini gerçek sahibine iade edip hakiki Müslüman olur. Efendimizin “Fakrımla övünürüm” dediği “fenafillah” makamıdır. Varlığını Hakk’a teslim edene ise Allah, Hakkani varlığıyla tecelli ederek insanı Zatıyla, sıfatıyla, isimleriyle süsler. Sıbgatullah (Allah’ın boyası) ve “bekabillah” gelişir.

Ruh ve cesed ile secde zahir ve batını birleştirerek tüm varlık ile secde olduğundan kemal secdedir. Kamil secde yapabilen ise “kamil insan”dır. Nefsi natıkasını asli haline (NUR ve KURAN) çevirmiş ve onu Allah’a ait olduğunu itiraf ederek, emaneti sahibine teslim etmiştir. “Sakın ha ölmeyin ancak Müslüman olarak ölün” (Bakara/132) ayetinin kemali bu secdedir. Secde ise Allah’a en yakın olunan haldir. Secdede Hakk’la alışveriş gerçekleşir.önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam152
Toplam Ziyaret548479
Hava Durumu
Saat
Takvim