Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 78. Hakk’la Hakk’a Yönelme

78. HAKK’LA HAKK’A YÖNELME

“Senden Sana sığınırım”

Bu hadisin gerçek manada yaşanabilmesi için Vahdeti Vücud Şuhudu irfanı ile mümkündür. Biz kısaca hadisi irfan ile yaklaşalım.

Alemlerde insan dahil ne varsa Allah’ın isim, sıfat ve Zatının açılımlarıdır. İnsan “Ben Ademi Kendi suretimde yarattım” ve “Ademi Rahman suretinde yarattım” kudsi hadislerini anladığında, kendi hakikatinde İlahi Zatın ve İlahi isim ve sıfatların dürülü olduğunu idrak eder. İnsanı oluşturan Zat, sıfat ve isimleridir. “Ne var Ademde o var alemde” tasavvuf kuralı gereğince, alemlerdeki her mevcuda kendi mertebesinde batınen O’nun isim ve sıfatlarını temsil eder. Bu nedenle alemlerdeki her şey fiili Kur’an temsili ve tafsili Kur’an’dır. İlahi Zatın kendi nefsini açmasından ibarettir. Bu mana gözlüğüyle bakıldığında alemlerde ve insanda hakk’tan başka bir şey müşahede edilmez. “VÜCUD TEK ve BİR, MERTEBELERİ ve DÜZEYLERİ ÇOKTUR. MERTEBELERE ŞERİATA GÖRE RİAYET ŞARTTIR” İdraki oluşur. Alemde bu mana itibariyle Hakk ve Hakk’ın izafetleri mevcuttur. İzafet ve itibarları oluşturan ise isim ve sıfatlarıdır.

“Euzu bike minke” (Senden Sana sığınırım) diyen kişi ise Zatı ve itibarlarından başka bir şey müşahede etmediğinden Zata sığınır. Zata sığınırken izafet ve itibarları dışarda bırakmaz. Allah’ın bir isminden diğer ismine sığınmış olur. Zira isim ve sıfatlar Zat’a aittir. Zat’ın itibarlarıdır. Örneğin Kahhar ve Celal’den gelebilecek bir sıkıntıyı Zatından Lütuf ve Cemal isimlerini talep ederek sığınmış olur. Zat bu isimleri bünyesinde bulundurduğundan kuluna talep ettiği şekilde muamele eder. Hakk’ta asla şer yoktur. Kulunun yararına olan bir şeyi asla reddetmez. Bunu belirten kudsi hadiste “Bana itaat edene itaat ediciyim” buyurmaktadır. Duaya “Allahümme euzu bike minke” olarak yapıldığında tüm bu izafetlerZata yüklenir ve Allah ismi altında uluhiyetten talepler Zat’ta toplanmış olur. Dua tüm mertebeleri ve düzeyleri içine alır. Alemlerden gelebilecek olanlar olumlu-olumsuz duanın içine alınmış olur. Bu duanın başka bir şekilde ifadesi ise “Hasbunallahu ve nimel vekil” duasıdır. Allah’ın tüm mertebelerde kafi ve vekil tayin etmektir. Duanın Kur’an da ayet karşılığıdır. Kemalli ifade ise Vahdeti Vücud Şuhudu irfanı ile mümkündür.
önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam187
Toplam Ziyaret654970
Hava Durumu
Saat
Takvim