Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 77. Fenafillah, Bekabillah, Marifetullah ve Fakr

77. FENAFİLLAH, BEKABİLLAH, MARİFETULLAH ve FAKR

“Fakrımla övünürüm”

Fakr, sahip olunan maddi ve manevi her şeyin sahibi olan Allah’a sunulmasıdır. Kişinin efal, esma, sıfat ve zatının emanet olduğunu idrak edip bunları Hakk’la Hakk’ta tevhid ederek hüviyetini Zati hüviyette eritmesidir. Denizdeki buzun eriyip tekrar su olması gibi. Bu ise “fenafillah” halidir. Sahip olunan emanetleri, emanetin sahibi Allah’a teslim edilmesidir. Bu ise “Müslüman” olmaktır. “Sakın ha ölmeyin ancak Müslüman olarak ölün” (Bakara/132) emrine uymaktır. Vücud emaneti dahil tüm emanetler İlahi Zata teslim edildiğinde “yokluk=fakr” hali tecelli eder. İnsanda tecellide olan Hakk’ın isim, sıfat ve Zatıdır. Bı iki cihanda da böyledir. “Fakr iki cihanda yüz karasıdır” hadisi bu hakikati açıklar. Kişinin zatına ait ne varsa İlahi Zata teslim etmesi ve Âmâ mertebesindeki karanlıkta kendini bulmasıdır. Adeta kabe içinde yerini almaktır. Tam “fakr” ve “fena” halidir. Bu hal “Ölmeden önce ölünüz” hadisinin fiilen yaşanmasıdır. Ölümde tecelli ahiret boyutunda devam eder. Ahiret boyutunda da tecelli Hakk’tandır. Hakk’a aittir.

İradi ölümle fakr ve fena halini yaşıyanda da yeni boyutta tecelli eder. Böyle bir kişinin diyeti bizzat Allah olur. Fiil, esma, sıfat ve Zat tecellileri insanın nefsinde devam eder. Bu ise “bekabillah” halini yaşamaktır. Bekabillah, Hakk ile Hakk olmaktır. Hakk’ın fakra karşılık kişiyi “Gani” ismiyle zengin etmesidir. Zaten kendi varlığında olan “Allah” tecellisini idrak etmesidir.

“Fakr tamamlandığında işte O Allah’tır” hadisi bu hakikati anlatır. Fakr halini yaşayan nefste İlahi Zat “Allah” ismi camisiyle tecelli eder. Bu ise tüm irfanın ve marifetullahın o nefise bahşedilmesidir. “İlim ile diri olan ebeden ölmez” hadisinin açıkladığı sır, marifetullah nuru ile nurlanmaktır. Her iki cihanda marifet nuru ile ebeden var olmaktır. Kişi fakr halini idrak ederek yaşarsa, Allah ismiyle zenginleşir.

Efendimizin asaleten “Allah” varislerininde vekaleten “Allah” ismi camisinin temsili olmalarının sebebi fakr hakikatini yaşamalarıdır. Şahsiyet ve hüviyetlerindeki fakrı ve aczi her an bilmeleridir. Fakr içinde olana ancak “beka” tecellisi olur ki, insana düşende fakr ile her an övünmesidir. FAKR FENA, KARŞILIĞI VE DİYETİ İSE BEKA VE MARİFETULLAH’TIR.önceki sayfa               sonraki sayfa

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret548468
Hava Durumu
Saat
Takvim