Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 65.Yecüc-Mecuc ve Zulkarneyn Hakikati

65. YECÜC – MECUC ve ZÜLKARNEYN HAKİKATİ

“Muhakkak insanlar ye’cüc ve me’cücün helakinden sonra, haccederler ve umre yaparlar”

Allah Telala şöyle buyuruyor:

“Dediler: “Ey Zülkarneyn! Şüphesiz yecüc ve mecuc Arz’da bozgunculuk yapmaktadırlar. Bizimle onlar arasına bir set oluşturman için, sana bir ücret ödeyelim mi?” (Kehf/94)

Yecüc ve mecuc insanın nefsi emmaresidir. Nefsi emmare ahlakının dışa vurması, toplumda nefsi emmare ahlakı sahiplerinin artması yeryüzünde fesada ve bozgunculuğa yol açar. Nefsi emmare, levvame ve mülhimenin bir kısmında hayvani ruh beden ikliminde hakimdir. Hayvani ve şeytani ahlak olarak dışarı yansır. Zülkarneyn insan vücudunda nefsi natıkadır. Nefsi natıkanın bedene hakim olduğu nefs mertebesi mutmainne, raziye, marziye ve safiye mertebeleridir. Nefsi natıkanın nuru güneş gibi vücutta hakim olarak, hayvani ruhun etkisini ortadan kaldırır.

Nefsi natıkanın Seddi Kur’an ve Sünnet kanalıyla şeriata uymasıdır. Benliğini (nefsini) Kur’an ile süslemesidir. Bunun içinde nefs mertebelerinin tahsili ve tevhid eğitimi gereklidir. Şeriatın benliğe (ene) tatbiki ve bu eğitim kişinin hacc ve umre yapmasıdır. Nefsi emmare, levvame ve mülhimenin bir kısmının hayvani ve şeytani ahlaktan arınmasıyla nefs mutmain mertebesine ulaşır. Hakikat-i İlahiye (hacc) ve Hakikat-i Muhammedi (umre) irfanı açığa çıkar. Bu hakikatlerin açtığı ilahi sırlar ve ledünni ilimler nefsi natıkada açığa çıkar. Bu irfanla zahir şeriat hükümleri ve batıni ilimler birleşir, batıla karşı sed oluşturmuş olur. Nefsi natıkanın nuru ilim, halis niyet, ihlas, sabır ile artıp nefsi emmare vasıflarına set olur.

Kişi nefsi mutmain ve ötesi mertebelerde “Ölmeden önce ölünüz” hükmüyle efalinden, esmasından, sıfatından ve zatından fani olur. Nefsi natıkanın nuru ve Kur’an sırrı ile Vücud-u Hakkani ile baki olur. Bu “bekabillah” sırrına ulaşması hacc ve umrenin gerçekleşmesine delildir. Hakkani vasfının öne çıkmasıyla nefsi natıka “Allah’ın ahlakıyla ahlaklanınız, Peygamber ahlakı ile ahlaklanınız” hükmü gereği Kur’an-ı Natık olur. Bu vasfıyla hac ve umre gerçekleşmiş olur.



önceki sayfa               sonraki sayfa

içindekiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret546926
Hava Durumu
Saat
Takvim