Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 62.Nefsi Emmare, Hayvani Ruh ve Şeytan

62. NEFSİ EMMARE, HAYVANİ RUH ve ŞEYTAN

“Hakikaten ben bir kelime bilirim. Öfkeli insanlar öfkesi zamanın da söylese, öfkeden meydana gelen garizi harareti ortadan kalkar. Bu kelime “Allahümme inni euzu bike mineşşeytanirracim” (Allahım lanetlenmiş şeytandan Sana sığınırım)”

Öfke beşer tabiatıdır. Nefste hayvani ruhun baskın olmasının işaretidir. Unsurların en aşağısında gizlidir. Çakmak taşında ateşin gizlendiği gibi hayvani ruhtada öfke gizlidir. Beden arzıda yerküre gibidir. Yer kürenin merkezi ateştir. İlahi kudret ateşi su ile kuşatmış, suyu hava ile, havayı toprakla örtmüştür. Hayvani ruhun kontrolünüde nefsi natıkaya vermiştir. Nefsi natıkanın hakikati olan NUR ve KURAN ateşi yok eder. Bu vücuda nefsi natıkanın hakim olmasıyla mümkündür. Nefsi natıka hayvani ruhu kontrol altına almış demektir. Öfkeli insandan insani ruh (nefsi natıka özellikleri) uzaklaşır, hayvani ruh baskın olur. Akıl tasarruf edemez, döver, söver, kırar. Kimse önünü alamaz. “Akıl Hakla batılı ayıran ruhtur” iken tasarruf edemediğinden bedende ateş vasfı öne çıkar. Ateşin yeri ise cehennemdir.

“Rabbinin emri geldiği ve melekler saf saf dizildiği zaman her şey ortaya çıkacaktır. O gün cehennem getirilir, insan yaptıklarını birer birer hatırlar” (Fecr/22-23)

Küçük cehennem insanın garizi hararatin ateşidir. Vücud ikliminde hayvani ruhun hakim olmasıdır ki, nefsi emmare vasıflarının ortaya çıkmasıdır. Şeytani vasıflardır. Büyük cehennem yerin ateşinin ortaya çıkması, nefsi emmarenin cehenneme atılmasıdır.

“Kıyamet koptuğu zaman ki, onun oluşunu yalanlayacak hiç kimse yoktur, O alçaltıcı ve yükselticidir. Yer şiddetle sarsıldığı, dağlar parçalandığı dağılıp toz duman haline geldiği zaman” (Vakia/1-6) ayetleri delildir.

İnsanda ateş, yani nefsi emmare vasıflarına hakim olamazlarsa büyük cehenneme girerler. Akıl nuru hakim olursa ateş (nar) nura tebdil olur. Nefsi natıka vasıfları, hayvani ruha baskın olmuş demektir. Cennet bu şekilde hak edilir. İnsanın ateşini şeytani vasıfların ve nefsi emmare ahlakının (hayvani ruh) baskın olması yükseltir. Bunun önüne geçecek kelime ise hadiste belirtilmiştir. Şeytandan Allah’a sığınılmasıdır. Hemde Zatına, isim ve sıfatlarının tümüne sığınılarak.önceki sayfa               sonraki sayfa

içindekiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret546940
Hava Durumu
Saat
Takvim