Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 59.Manevi Temizlik Mertebeleri

59. MANEVİ TEMİZLİK MERTEBELERİ

“Temizlik dörttür. Bıyıklarını kesmek, kasıklarını kazımak, tırnaklarını kesmek ve misvak”

Temizlik iki gruba ayrılır: 1) Zahiri temizlik, 2) Batını temizlik diğer ikisi bunlara dayanan evvel ve ahir yönlerin temizlenmesidir. Zahir ve batın temizliği, evvel ve ahiri kapsar.

 1. Zahiri temizlikler: İnsanın bedenini şeriatın emrettiği şekillerde kirlerden ve pislikten temizlenmesidir. Zahiri beş duyusunu meşru olmayan işlerden ve fiillerden alıkoymaktır. Zahiri şeriat hükümlerinde bunlar gayet açıktır.
 2. Batını temizlik: bu altı gruba ayrılabilir.
  a. Hayal temizliği: Batıl itikatlardan, mazi ve istikbal düşüncelerinden nefsi temizleyip cilalamaktır. Çünkü hayal alemi şehadet ve melekut alemleri arasında berzahtır. Melekuta yükselebilmek için hayal temizliği gerekir. Hayal temizliği yapıldığında melekut aleminden misal alemine rüyalar temiz ve açık suretlere bürünerek müjdeli haberler getirir. “Bne rüyamda onbir yıldızla, güneş ve ayı gördüm” (Yusuf/4) ayeti buna delildir. Rüyalar sahih olur ve Allah’tan müjdeler alınır. Sahih suretler nefse rahmani olarak yansır.
  b. Akıl Temizliği: İlahi isimler ve sıfatları gerçek yüzleri ile Rabbani vasıflarıyla açığa çıkarmak için gerekli gayreti göstermektir. Bu da Kur’an ve Sünnete riayet ile gerçekleşir. Bütün isimler zahire ve batına şümullu olduğundan insanında zahiri, batını, evveli ve ahiri temizlenmiş olur.
  c. Fikir temizliği: Dalalet düşüncelerinden fikri korumaktır.
  d. Kalb temizliği: Kalpte Hakk dışında bir ilginin kalmamasıdır. Bunun oluşması içinde “eşyanın hakikati” nin idraki ve “Allah” anlayışının kemale ermesi gereklidir.
  e. Ruh temizliği: İsim ve sıfatlardan gelen kuvvet ve kudreti Hakk’tan başkasına isnat etmemek “la havle vela kuvvete illa billah” zikriyle kuvvet ve kudreti Hakk’a bağlamaktır.
  f. Nefsi natıka temizliği: Nefsi natıkayı asli hali olan Allah’ın Nuruna ve Kur’an’ın sırrına ulaştırmak için gerekli gayreti göstermek Kur’an-ı Natık vasıflarıyla yaşamaktır. Mutlak Tevhide ulaşmaktır.
Ancak bu temizliklerle nefs beşeri his, hayal, fikir ve vehimlerden arınmış olur. Nefsi natıka halk olunduğunu surete bürünmüş olur.önceki sayfa               sonraki sayfa

içindekiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret541208
Hava Durumu
Saat
Takvim