Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 56.Nefsi Natıka ve Kalp Mertebeleri

56. NEFSİ NATIKA ve KALP MERTEBELERİ

“Kalpler dört çeşittir: 1) Kalb-i ecred: Küfür ve nifaktan mücerred olan kalp. Ziya ve kandil gibidir. Bütün vücudu nurlandırır ve ziyalandırır. 2) Kalb-i ağlef: Kudret mührüyle mühürlenmiştir. 3) Kalb-i menkus: Münafığın kalbidir. 4) Kalb-i mushaftır”

Amma kalb-i ecred ki, müminin kalbidir, nuru kalbinde imanıdır. Kalb-i ağlef kafirin kalbidir. Ama kalb-i menkus münafığın kalbidir ki, Hakk’a iman eder ve nifah olan kalbdir. Kalbde iman olan bakla gibidir ki, suyu tayyib yani Salih amel sebebiyle uhrevi hürmeti yapar. Kalbde nifak olanın misali, hasta kalp olup irin ve kan hangisi galip olursa helak eder. Kan vereme, irin dünya sarhoşluğuna işarettir.”

Allah’ın nurlarından bir nur olan Nefs-i Natıka’nın hükümet yeri kalbdir. Nefsi natıka tek bir hakikat iken taşıdığı vasıf, sıfat ve ahlaklarla yedi nefs mertebesinde açığa çıkar. Bunların isimleri de nefs mertebelerinde farklıdır. Nefsi natıka nefsi emmare mertebesinde “NEFS” levvame mertebesinde “RUH” mülhime mertebesinde “KALB” mutmainne mertebesinde “AKIL” raziye mertebesinde “SIR” marziyye mertebesinde “HAFİ” safiye mertebesinde “AHFA” adını alır.

Nefsi natıka emmare vasıflarına bürünürse sarayda hayvani ruh hakim olur ve bedende Firavun hükmeder. Şehevi ve gazabi kuvvetler bedeni ele geçirir. Nefsi emmare sıfatları olan hırs, tamah, şehvet, gazap, hased, kin, cimrilik ortaya çıkar. Beden şehrine bu sıfatlar hakim olur.

Şeytani vasıflar bunlara eklenirse, emmare ve levvame sıfatlarıyla birleşip mekr, hile, fitne, hiyanet, kibir, ucub, riya ortaya çıkıp Firavun karakteri açığa çıkar. Nefsini ve hevasını ilan edip Rablık iddasına soyunur.

Nefsi natıkaya gelen ilhamlar (n. mülhime) vasıtasıyla akla tabi olursa mutmainne mertebesine yükselir. İmana ve tevhide kavuşur. Bunun ötesi söze sığmaz. Bu hakikatlerin yaşanması ve tadılması için nefs mertebelerinin tahsili gerekir. Nefsi irfan yoluna çıkılıp, nefsine ve Rabbına arif olunmalıdır. Bu suretle selim ve imanlı – muvahhid bir kalple tanışmalıdır. Nefsi natıkayı beden mülkünde aktif hale çevirip tüm vücudu nura çevirmelidir.önceki sayfa               sonraki sayfa

içindekler

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam180
Toplam Ziyaret654963
Hava Durumu
Saat
Takvim