Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 55.Habibullah Sırrı ve Varis-Halifeler

55. HABİBULLAH SIRRI VE VARİS – HALİFELER

“Ümmetimden bir grup kıyamet kopuncaya kadar Hakk’a mazhar olmakta, destekçi olmakta devam edecektir. Onlar kınayanın kınamasından çekinmeden bu dini vazifeleri, şerefli hizmetlerini, yerine getirmeye devam edeceklerdir”

Hakk’a mazhar olan kulları Allah kudsi hadisinde şöyle belirtilmiştir: “Kul farzlarla yaklaştığı kadar hiçbir şeyle Bana yaklaşamaz. Kul nafilelerle Bana yaklaşırsa, onu severim. Kulumu sevdiğimde de onun gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, söyleyen dili, yürüyen ayağı olurum. Benimle görür, Benimle işitir, Benimle tutar, Benimle söyler, Benimle yürür”

Kul, farz ve nafilelerle Hakk’a yaklaştığında Hakk o kulun nefsinde tecelli eder. Hem de her yönüyle. Zati, sıfatı, esmai tüm yönleriyle Kulun hüviyeti, Hakk’ın hüviyetinde kaybolur. Hakk zahir olur, Kulda fail olan Hakk’tır. Bu kullar Hakk’ın halifeleri ve vekilleridir. Aynı zamanda peygamber varisleridir. Bunu belirten hadisinde Efendimiz “Alimler peygamber varisleridir” buyurmuş ve Allah’ta Kur’an’ın da “Ademi yeryüzüne halife kıldık” buyurmuştur.

Alimler arifibillah vasfı kazandıklarında ilimlerini “billahi” sırrıyla Hakk’tan alırlar. Zira onların hüviyeti, Hakk’ın tecellilerinin mahallidir. Arifibillahların nefislerine olan her tecelli ilim bırakır. Onlarda “Benimle söyler, Benimle görür, Benimle işitir, Benimle tutar, vb.”  hükmüyle görünen Hakk’tır. Efendimiz “Habibullah” sırrıyla bu hakikati “Benigören Hakk’ı görür” hadisiyle açıklamıştır. Sevilen kulda “Habibullah” sırrıyla bu vasfı taşıyan olur. Efendimiz varlığıyla “Allah” ismi camisinin asaleten sahibidir. Varisleride vekaleten yukarıdaki sırrı taşır. Efendimiz nasıl Hakk’ı tavsiye ve tebliğ ederler. Bu hakikat Hakk’ın halifeleri ve peygamberlerin varisleri kanalıyla kıyamete kadar devam edecektir. Kudsi hadiste şöyle buyurulmaktadır: ”Yeryüzünde Allah Allah diyen oldukça kıyamet kopmaz”. İşte varisler ve halifeler Hakk’ın mazharı (görünme yeri) olduklarından, onlar var oldukça İslam’ın Peygamberin ve Hakk’ın temsilcileri olmaya devam edeceklerdir.önceki sayfa               sonraki sayfa

içindekiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret549253
Hava Durumu
Saat
Takvim