Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 53.Nefs Mücahedesi, Ayan-ı Sabite, Nefsi Natıka

53. NEFS MÜCAHEDESİ, AYAN-I SABİTE, NEFSİ NATIKA

“Hiçbir ordu yoktur ki, Allah yolunda savaşır, kazanırlar ve ganimet elde ederler”

Allah yolunda savaş (cihad) her insan için lüzümludur. Cihadın batıni yönünü idrak için şu hadisi idrak etmeliyiz: “Büyük cihad nefsinle savaşındır” ve “Mücahid nefsiyle savaşandır”.

Nefs mertebelerinin ilk üç aşamasında nefs mücahedesi hayvani ruha hakim olabilmek için şarttır. Ayrıca nefsin hakikatine ulaşmak için nefs mücahedesi ve nefs tezkiyesi olmazsa olmazdır. Mücahede eden Allah yoluna çıkmıştır. Bu irfan yolu (seyri suluk) olup Hakk’a seferdir. Nefs ve tevhid eğitimdir. Allah kudsi hadisinde şöyle buyuruyor: “Sefere çıkınız, sıhhat bulur, ganimet elde edersiniz”. Sefere çıkmak, irfan yolu eğitimine devam etmektir. nefsini ve Rabbını bilmek için yola çıkmaktır. Sıhhat bulmak, nefsi emmarenin karanlığından nefs mertebelerinin ve tevhid eğitimi ile kurtulmak ilim nuruna ulaşmaktır. Nefsi natıka hakikatine ulaşmak Allah’ın nurunu ve Kur’an’ın sırrına varmaktır. Kur’an-ı Natık olabilmektir.

Ganimet ise Hakk’ın ta kendisidir. Hakk’ın Zati, isim ve sıfatlarıyla donanıp bekabillah olarak yaşamaktır. Bunu belirten hadisinde Hz. Resul (sav) “İlim ile diri olan ebeden ölmez” buyurmuştur. Zira mücahid, nefsin hakikatine ulaşmış ve Hakk’ın sırrı olduğunu idrak etmiştir. Kendi Zati ilmi programı olan ayan-ı sabitesindeki vasıfları zuhura çıkarmaktadır. Zati İlimdeki ebedi yerini irfan yolu eğitimi ile almıştır. Bundan gayrı ganimet değerli olamaz. Hakk’ın müşahede etmek dünyanın hiçbir maddi değeri ile ölçülemez. Zahiri savaş gelip geçicidir. Halbuki batını nefs mücahedesi ömür boyu sürer. İnsanı kendi hakikatine ulaştırır. “Ben insanın sırrıyım, insanda Benim sırrımdır” kudsi hadisini yakinen yaşayarak, ebedi alemdeki yerini bugünden hazırlar. Kendi suretinde yarattığı insan, kendi hakikatiyle “billahi” sırrıyla daim “Allah ile” olur. “Nerede olursanız O (İlahi Hüviyetiyle) sizinle beraberdir” (Hadid/4) ayetiyle Hakk’la baki olarak yaşamına iki cihanda da devam eder. Ölmeden önce ölüp, ebedi hayy ve diri olmuştur.önceki sayfa               sonraki sayfa
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam119
Toplam Ziyaret549256
Hava Durumu
Saat
Takvim