Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 47.Kur'an Ahlakı İle Ahlaklanmak

47. KUR’AN AHLAKIYLA AHLAKLANMAK

“Allah’ın ahlakıyla ahlaklanınız, Peygamberin ahlakıyla ahlaklanınız”

“Allah ve Resulünün ahlakı” Kur’an vasıflarıyla çizilmiştir. Bu nedenle Hz. Resul (sav) “Benim mucizem Kur’an’dır” buyurmuştur; Hz. Aişre (ra) annemizde “O’nun ahlakı Kur’an idi” diyerek konuya açıklık getirmiştir. Kur’an ise;

  1. “Allah’ın ilmi” ve “Allah’ın kelamı” dır.
  2. “Cemi esma ve sıfatı cami Zat” mertebesidir. Yani “tüm ilahi isim ve sıfatları bünyesinde bulunduran Zat” mertebesidir.

Bu özellikler dikkate alındığında Allah ahlakı ve Resul ahlakı başlıca vasıfları taşımalıdır. Efendimiz “Beni gören Hakk’ı görür” buyurarak bu vasıfları taşıdığını ifade etmektedir.

  1. “Allah ilmini” nefsinde taşımalıdır. Bu kişiler “Arifibillah” lardır. İlimlerini direkt Hakk’tan alan “Billahi” sırrıyla “Allah ile” olanlardır.
  2. “Allah’ın kelamını” nefsinde taşımalıdır. Nefsi natıkasını Kur’an-ı Natık” haline getiren arifibillahlardır. Ehlullah’dır. Onların kelamlerı da Nefesi Rahman vardır. Bu kanalla kelamlerında Hakk’ın Ruhu, Nuru mevcuttur.
  3. Allah’ın tüm ilahi isim ve sıfatlarını gerçek yüzleriyle, hakiki hüviyetleriyle zuhura çıkarma kabiliyetine sahiptirler. Bu vasfa ulaşabilmenin yolu ise nefs tezkiyesinden geçmektedir. Hakkani vasıflarla süslenmektir. “Fenafillah” hakikatini yaşayıp, Hakk’ın bu kişilerin nefislerinde isim ve sıfatlarıyla zuhur etmesidir. Bu hakikat ise tasavvufta “bekabillah” hakikatidir. Bu kişiler nefsi natıka hakikatine ulaşanlardır. Marziyye ve safiye nefis mertebelerindeki “arifibillahlar” ve “ehlullah” lardır. Nefislerine tecelli eden Rabbani ve Hakkani isim ve sıfatlar gerçek yüzleriyle açığa çıktığından “Hakk’ın tecelligahları” dır. Bu kişilerden görünen Hakk’tır, Hakk’ın isim ve sıfatlarının açığa çıkmasıdır.
Bu hakikate binaen Hz. Resul (sav) “Beni gören Hakk’ı görür” buyurmuş ve Hz. Ali (kv)’ de “Ben Kur’an-ı Natıkım, yaşayan Kur’an’ım” buyurmuşlardır. Varislerininde bu hakikatlerden payları vardır. Zira varisler O’nun nurunun temsilcisidirler. O’nun ahlakını taşıyan ve yaşayanlardan Zahirleri şeriat-ı Muhammedi, batınları Hakikati Muhammedi’yi taşımaktadırlar.önceki sayfa               sonraki sayfa
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret546937
Hava Durumu
Saat
Takvim