Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 46.Nefsin Arifibillahlar Kanalıyla Hayat Bulması

46. NEFSİN ARİFİBİLLAHLAR KANALIYLA HAYAT BULMASI

“Size lazım olan alimlerle oturmak ve hikmet ehlinin sözünü dinlemektir. Şüphesiz Allah Teala ölü toprağı yağmur suyuyla dirilttiği gibi, ölü kalbide hikmet nuruyla ihya eder”

“Alimler peygamberlerin varisleridir” buyuran Efendimiz arifibillahların kendi nurunu ve ruhunu temsil ettiğini ifade etmektedirler. Arifibillahlar ilimlerini iki yolla alırlar.

  1. Hakikati İlahiye: “Billahi” sırrıyla direk Hakk’tan ilham yoluyla Zati Nefsin ilminden alır.       
  2. Hakikat-i Muhammedi: Peygamber varisi olması nedeniyle Efendimiz’in Nefsi Natıka’sından, ariflerin nefislerine yansımasıyla Hakk tarafından bildirilmesi.

Arifibillahlar bu iki kanalla ilimlerini Allah ve Resulunden alırlar. Ariflerin nefsi natıkaları Allah ve Kur’an nuru ve ruhu ile donanarak bu ilimlerini taliplerine aktarırlar.

Ariflerin konuşmalarında şu dört husus vardır:

  1. Kelam (söz)
  2. Söze eklenen MANA (İlim)
  3. Manaya eklenen RUH
  4. Ruha eklenen NUR.

İşte bu dört özellikle konuşan arif (İLİM – RUH – NUR) kanalıyla karşısındaki kişinin kalbine (nefsi natıkasına) hayat verir. Taşınan RUH hayat, ilim, irade, kudret, sem, basar ve kelam sıfatlarını taşıyan Ruhul Kudüs vasfındadır. Hz. İsa’nın ölüleri dirilttiği gibi, ariflerde karşısındaki ölü kalpleri manen diriltirler. Nefsi natıkalarının aslı vasfına döndürürler.

Taşınan NUR ilahi ZATİ NUR ve İlahi esmaların nurlarıdır. Zatın, sıfatlarının ve isimlerinin gerçek hüviyetleriyle açığa çıkmasını sağlar. Bu ise hikmet nurudur. İman nurudur. Nefsi natıkaya asli vasıfları nakledilmiş olur. Bu vasıflarla da kalp hayat bulur. Zira nefsi natıka Hakk’ın tecelli mahallidir. Hakk nefse tecelli ettiğinde orada kendi hakikatlerini açığa çıkarmış olur.

Arifibillahların bu vasfı organ nakli gibidir. Diriden nakil olumlu sonuçlar verir. Zahirdeki bir kişide yukarıdaki vasıflar olmadığından, bu kişilerin sözleri ölüden ölüye nakil gibidir. Arifibillahlar diri olan Allah’tan ilimlerini, ruhlarını ve nurlarını aldıklarından, taliplilerini de bunları, onların istidat ve yeteneklerine göre aktarır.


önceki sayfa               sonraki sayfa
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret645567
Hava Durumu
Saat
Takvim