Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H. Ş. 15.Uluhiyet, İslam ve Kelime-i Tevhid

15. ULUHİYET, İSLAM VE KELİME-İ TEVHİD

“Rab olarak Allah’a, din olarak İslam’a, peygamber olarakta Muhammed’e tabi olan kimse imanın tadını tadmıştır”

Rab olarak Allah’a iman, kişinin nefsinde tecelli edenin Hakk olduğunu idrak etmesidir. Nefsinde tecelli ile Rab ismi ile Rububiyetini, “Allah” ismi ile uluhiyetini ilan edenin Hakk olduğunu idrak eden kişi “lâ ilahe illallah” sırrına erişir.

Allah’ı açan ve uluhiyet ve Rububiyet hükümlerini ilan eden ise Efendimiz Hz. Muhammed (sav) dir. Bu nedenle “Benim mucizen Kur’an’dır” buyurmuştur. Kur’an Allah’ın ilmi, kelamı ve hükümleri içeren kitaptır. Peygamberin irsal ettiği hakikatler manzumesidir. Bu ise “Muhammeden Resulullah” sırrıdır. “Muhammed”, “İrsal ettiği Kur’an” ve “Uluhiyeti ile Allah” ın bir ifadede birleşmesidir.

Bu üçlünün ilişkisini temin eden ise İslam dinidir. Ayette belirtildiği gibi “Allah indinde din İslamdır” (Ali-İmran/19). İslam dini alem-insan, insan-Allah, insan-insan ilişkilerini kurallara bağlayan ilahi düzendir. Bu düzene şeriat-ı Muhammedi ve Sünnet-i Muhammedi denmiştir.

Bu hakikat ise “la ilahe illallah Muhammeden Resulullah” lafzında gizlidir. İslamın temel düsturuda bu ifadenin müşahedeli olarak yaşanmasıdır. Ezan-ı Muhammedi ve kelime-i şehadet bu hakikatleri özetleyen Allah kelamıdır.

Kamil insan ise “la ilahe illallah” hakikatiyle Vahdeti Vücudu idrak eden, “Muhammeden Resulullah” hakikatiyle Vahdeti Şuhud’u müşahede eden ve “lâ ilahe illallah Muhammeden Resulullah” hakikatiyle  “Vahdeti Vücud Şuhudu” nu yaşayandır. Alemlerde Hakk’ı bilen ve gören, uluhiyetini müşahede eden, şeriat ile sınırları çizilen Vücud mertebelerine ve düzeylere hakkını vererek müşahedeli yaşamına devam edendir. Uluhiyet, Rububiyet sırlarına, İslamın hakikatine ancak Hakikat-i Muhammedi ile ulaşılacağından “Allah ve Resulüne itaat edin” ayetinin emrine uymak şarttır. Böyle bir iman ise ancak ümmeti Muhammede has olan imandır. Diğer peygamberlerin ümmetlerine böyle bir kamil iman nasip olmaz. Kendi mertebelerinin kemaline ulaşabilirler.önceki sayfa               sonraki sayfa

içindekiler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret645550
Hava Durumu
Saat
Takvim