Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

H.Ş. GİRİŞ

GİRİŞ

HAMD, TEK VÜCUD HÜVİYETİ ile alemlerin her zerresinde Zatıyla kaim ve batın, Vücuduyla mevcud, sıfatıyla tecelli ve muhit, esmasıyla tecelli ve malum, kudretiyle fail, fiiliyle zahir, eserleriyle meşhud, batını ile sır olarak uluhiyetini sergileyen ALLAH’ a mahsustur.

Salat ve selam ilm-i sultanı Hz. Muhammed’e âline ve ehli beytine olsun.

Her ayetin zahiri ve batını olduğu gibi, her hadisinde zahir ve batın manaları mevcuttur. Zahir hepimizi bağlayan hükümleri açıklamaktadır. Batın zahirin sırlarını ve hakikatlerini açıklar. Zahir mana şeriat ve tarikat mertebelerini batın mana hakikat ve marifet mertebelerini açıklamaktadır. Şeriat-ı Muhammedi, zahir-batın; şeriat-tarikat-hakikat-marifet mertebelerinin kemal olarak ifadesidir. Sadece zahir kemali ifade etmez. Zahir ve batını birleştirerek amel etmek kamil mümin ve insan olmanın en büyük hedefi olmalıdır. Hadislerin batıni ifadelerini açıklayan eser yok denecek kadar azdır. Varsada bize dilimizde ulaşmamış olabilir. Var olan batıni manalar değişik eserlerde kısa olarak konunun gerektiği kadar ifade edilmiştir.

Biz bu eksiği bir nebze azaltmak, ilgililere faydalı olmak ve bu konuda yeni bir yol açmak için böyle bir eser oluşturduk. Her müminin nefsine batıni manalar ilham olunabilir. Bu ilhamın belli bir disiplin ve ilim dahilinde olması için ilgili konuların zahir ve batın olarak bilinmesi şarttır. Biz bu eserle bir yol başlattık. İlgililenlerin ve bu yolda olanların daha güzellerini ve geniş ifadelerini yazmalarını niyaz ederim. Biz konuları sıkıcı olmasın diye kısa tuttuk. Yoksa manalar birbiri içine girerek konular karmaşıklaşabilirdi. Konuları seçtiğimiz hadislere dağıttık. Analiz ve sentez yapıp hakikatlere ulaşmayı Allah herkese nasip etsin.

Eserin kitap formunda yazılmasında ve internet ortamına konulmasında katkıları büyük olan Mehmet Şahin Atalay’a, bu kitabın hazırlanmasında, her aşamasında emeği geçenlere teşekkür eder, kendilerinin ve geçmişlerine hayır dua edilmesini temenni ederim. Bu kitaptan oluşan manevi hasılayı öncelikle Peygamber Efendimizin, alinin, ehli beytinin, Piran hazeratının, bu yola emeği geçenlerin, Zekiye Annenin ve Terzi Baba ile annem, babam, halam Hatice Aydınceren’e ve tüm müminlerin ruhuna hediye eyledim. Kitabın ilgililerine yeni ufuklar açmasını temenni ederim.

                                                                                                                                                         28 Haziran 2014


önceki sayfa               sonraki sayfa
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret549252
Hava Durumu
Saat
Takvim