Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

A.H. 146. Allah İndinde Din İslamdır

146. ALLAH İNDİNDE DİN İSLAMDIR

“Allah indinde din İslamdır” (Ali-İmran/19)

Allah, Adem (as)’ den Hz. Muhammede kadar insanlığa tek din sunmuştur. Tek din İslam Allah’ın Zati Nefsindeki (indindeki) dindir. Her peygamber İslam’ın kendi mertebelerindeki sunumudur. İslam dini tek olup Ademiyet, Nuhiyet, İbrahimiyet, Museviyet, İseviyet ve Muhammediyet mertebeleri vardır. Her peygamber İslam dininin kendi dönemlerindeki hakikatlerini açmıştır. Muhammedi mertebesinde ise İslam kemale ermiş ve tamamlanmıştır. Bu ise şöyle belirtilir. “bütün kitapların sırrı ve özü Kur’anda, Kur’an’ın sırrı ve özü Fatiha’da gizlidir”. Allah indinde semavi dinler yoktur. Tek din islamdır. Semavi kitaplar vardır. Her semavi kitap İslam dininin o kitap mertebelerinden açıklamasıdır.

İslamın özü Allah’a teslim olmaktır. Varlığını ve nefsi hakikatini, emaneti sahibi olan Allah’a kayıtsız şartsız teslim etmektir. tüm semavi kitaplar bu hakikat üzerine dürülmüştür. Bu teslimiyet Hz. Resul’de kemal ile ortaya çıkmış ve Hakk’la beka mekamını kazanarak “Beni gören Hakk’ı görür” buyurmuştur. Bu nedenle ayette şöyle belirtilmiştir: “Kim islamdan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve ahirettede zarar edenlerden olacaktır” (Ali-İmran/85).

İşte İslam dinine uyanların ise şerefe ve üstünlüğe ulaşacağını belirten ayette şöyle buyurulur: “İzzet Allah’ın, peygamberin ve müminlerindir” (Münafıkun/8).

Müminlere İslamın şerefi, izzeti ve üstünlüğünün yeteceğini belirten ve onları bu yola teşvik eden ayette ise şöyle buyurulmaktadır. “Gevşemeyin, üzülmeyin. Eğer hakikaten inanıyorsanız muhakkak üstün olan sizsinizdir” (Ali-İmran/139).önceki               sonraki
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret495621
Hava Durumu
Saat
Takvim