Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

A.H. 145. Nefsi Natıka ve Ahde Vefa

145. NEFSİ NATIKA ve AHDE VEFA

“Onlar Allah’a verdikleri sözü pekiştirilmesinden sonra bozan, Allah’ın korunmasını emrettiği bağları koparan ve yeryüzünde bozgunculuk yapan kimselerdir. İşte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir” (Bakara/27)

Her insan elest bezminde “Ben sizin Rabbınız değilmiyim?” sorusuna “Evet Rabbımızsın” cevabı ile Allah ile sözleşme yapmışlardır. Bu sözleşme Kur’an üzerindedir. Bu nedenle her insanın nefsi natıkası Allah’ın Nuru ve Kur’anın sırrı makamıdır. Yeryüzünde “Her doğan çocuk İslam fıtratında doğar” hakikati ile yer alır. Nefse burada ilişen sıfatlar ve ahlaklar ile hakikatinden uzaklaşabilir. İşte Allah’ın emrettiği bağları (Kur’an ile) koparan ve yeryüzünde bozgunculuk yapanlar bu kimselerdir. Nefsin hakikatine zulmettiklerinden ziyana uğrayanlardır. Bu husus şu ayeti kerimede de belirtilmiştir: “İşte onlar hidayete karşılık sapıklığı satın almış kimselerdir. Bu yüzden alışverileri onlara kâr getirmemiş ve doğru yolu bulamamışlardır” (Bakara/16).

Kur’an’ın getirdiği hidayet yolunu bırakıp dalalete sapmışlardır. Allah ile alışverişlerinde zarara uğramışlardır.önceki               sonraki
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam159
Toplam Ziyaret495622
Hava Durumu
Saat
Takvim