Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

A.H. 137. Nefsi Natıka, Rububiyet ve Resul

137. NEFSİ NATIKA, RUBUBİYET ve RESUL

“(Resulum) Sen Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et” (Nahl/125)

Nefs, Rabbın tecelli mahallidir. Allah Rab ismi kanalıyla tüm ilahi isim ve sıfatlar nefste açığa çıkar. Tabi ki nefs hangi mertebede ise, o mertebeden açığa çıkar. Peygamber Efendimizin nefsi natıkası ise tüm ilahi isim ve sıfatları en iyi şekilde açığa çıkaran zuhur mahalli ve tecelligahtır. Bu hakikati “Beni Rabbim terbiye etti, ne güzel terbiye etti” buyurarak açıklamıştır. Bu nedenle Hz. Resul (sav); muhatap olduğu her nefiste de bu ilahi isim ve sıfatları en iyi şekilde açığa çıkaracak şekilde muamele eder. Hz. Resul, muhatabı olduğu nefsin Rab ismi ile terbiye etmektedir. Nefs ise Allah’ın yoluna hikmet ve güzel öğütle çağrılarak terbiye olur. Bu yol “irfan yolu”dur. Nefs ilminde tecelli mahallide olduğundan bu yolla kişi hakikatine ulaşır ve Rabbın terbiyesi altına girer.

“En güzel şekilde mücadele et”  emri ile de ilmi amele ve hale geçirmek için, her nefsin özelliğine göre onlara ibadet ile kulluğa çağır, emri verilmiş olmaktadır. Bu nedenle Hz. Resul ve onun ilmi varisleri bu iki yolu O’nun önderliği ve rehberliğinde taliplere uygularlar. Hedef hidayet yoluyla Rabbını bilmek Allah’a arif olmaktır. Nefsindeki tecellilerle ve alemlerdeki her mevcudun nefsine olan tecellileri irfan yolu ile Allah’ı bilmektir. Her nefsteki tecelliler farklı farklı olduğundan, Rab ismi altında toplanan isimlerde farklı farklıdır. Bu yolla terbiyelerde farklılaşır. Allah’ın Zatı isimler yoluyla çoğalmış terbiye ve mücadele yollarıda farklılaşmıştır. Çokluk (kesret) içinde birliği (vahdeti) görebilmek ise irfan sanatıdır. Bu nedenle “Nefsini bilen Rabbını bilir” buyurmuştur Hz. Resul(sav).

Alemlerdeki her nefisteki isim tecellileri ile Rabbın bir yönü bilinip, irfan artar. Her tecellinin kaynağının Uluhiyeti Zat olan Allah olduğu idrak edilince, Allah’ın TEK ve BİR İLAH olduğu irfanına ulaşırki “Lâ ilahe illallah” ın bir açıdan açılımıda budur. Bu nedenle Hz. Resul “Ben insanlarla “la ilahe illallah” diyene kadar mücadele ile emrolundum” buyurmuştur. Bu nedenle şu ayet buyurulur: “Ona yumuşak söz söyleyin. Belki o nasihat dinler ve ya Allah’tan korkar” (Taha/44)


önceki               sonraki
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam125
Toplam Ziyaret524454
Hava Durumu
Saat
Takvim