Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

A.H. 106. Tevhid, Nefsi Natıka ve İslam

106.    TEVHİD, NEFSİ NATIKA ve İSLAM

“İbrahimin dininden nefsini (kendini) bilmezlerden başka kim yüz çevirir? Andolsun ki biz O’nu dünyaya (elçi) seçtik, şüphesiz O ahirettede iyilerdendir”

(Bakara/130)

İslam’ın Hz. İbrahim’in dininin temeli tevhiddir. Hz. İbrahim tevhidin babası olarak tanımlanır. Hz. İbrahim ayette şöyle buyurmuştur: “Ben yüzümü (zatımı) yerleri ve gökleri yaratana döndürdüm. Ben müşriklerden değilim” (Enam/79).

Nefsimiz ise Allah’ın Zati nefsinden bize sunduğu nur ve Kur’anın sırrını taşıyan Zatın aynasıdır. Bu hakikat ise tevhidin temelini oluşturur. Nefsini ve Rabbını bilen ise tevhid hakikatine ulaşandır. Tevhidin insanın varlığında açığa çıkması içinde “tevhid mertebeleri”nin eğitimlerinin alınması gerekir. Bunun son noktası ise Allah’ın TEK VÜCUD’ da Zatıyla kaim ve batın, vücuduyla mevcud, sıfatlarıyla muhit ve tecelli, esmasıyla malum ve tecelli, kudretiyle fail, fiiliyle zahir, eserleriyle meşhud ve batını ile sır olduğu hakikatine ulaşmaktır. Bu hakikatler ise tevhidin mertebelerini ilmel, aynel ve hakkel yakin olarak tahsil etmekle açığa çıkar. Tevhid mertebeleri ise tevhid-i efal, tevhd-i esma, tevhid-i sıfat ve tevhid-i zat mertebelerini içerir. Bu mertebelerin eğitimlerinin sonu ise Vahdeti Vücud ve Vahdeti Şuhud idrakidir. Allah indinde din İslamdır. Bu nedenle Hz. İbrahim (as) de tevhid hakikatini açıklayan seçilmiş resuldür. İslam’ın ana düsturuda tevhidir.önceki               sonraki
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret496268
Hava Durumu
Saat
Takvim