Üyelik Girişi
Site Haritası
Önerilen Siteler

A.H. 105. Tevhid, Nefsi Natıka, Ameller ve Ahiret

105.    TEVHİD, NEFSİ NATIKA, AMELLER ve AHİRET

“Nefsiniz (kendiniz) için önceden (uygun davranışlarla) hazırlık yapın. Allah’tan korkun, biliniz ki O’na kavuşacaksınız. (Ey Muhammed) Müminleri müjdele”

(Bakara/223)

Nefsin hakikati Allah’ın nuru ve Kur’anın sırrındandır. Dünya aleminde örtülen bu hakikate ulaşmanın yolu, nefsi güzel ve salih amellerle süsleyip Kur’an’a tabi olmaktır. Ahiret gününe kadar nefse salih amelleri yaptırmaktır. Nefs ölümü bulunduğu hal üzere tadıp, taşıdığı vasıflarla haşrolacaktır. Bu nedenle Allah tüm insanları şöyle uyarmaktadır: “Allah’a döndürüleceğiniz, sonradan bütün nefislere hak ettiğinin eksiksiz verileceği ve kimsenin haksızlığa uğratılmayacağı günden sakının” (Bakara/281). Bizde ahirette yerimizi nefsimizde tatbik edip amele döndürdüğümüz ve hal edindiğimiz ilim ile var olacağız. Ahiret alemi nefsteki her şeyin açığa çıktığı alemdir. Her kişinin nefsindeki zahir olacak ve dünya aleminde batında kalanlar dahi açığa çıkacaktır. Saklanacak hiçbirşey kalmayacaktır. Zira Allah gizliyi, gizlininde gizlisini bilendir. Bu hususları belirten ayette şöyle buyurulmaktadır: “Bütün nefislerin (herkesin) iyilik yaptıklarınıda, kötülük olarak yaptıklarını da karşısında bulduğu günde (insan) istiyecektir ki kötülükleri ile arasında uzun bir mesafe bulunsun” (Ali-İmran/30). Allah tüm nefislerdekini bildiğinden hesabını çarçabuk görendir. Amellerin en üstünü ise “tevhid hakikatine” ulaşmaktır. Zir hadiste şöyle buyurmuşlardır: “Bütün günahlar terazinin bir kefesine konsa, diğer kefeyede “lâ ilahe illallah” tevhidi konsa, “lâ ilahe illallah” tevhidi ağır basar”.

İşte bu nedenle tevhide irfan yolu ile ulaşmak temel amaçtır. Tevhide ulaşan kimsede ise günah oluşsada, hemen tevbeside gerçekleşir. İşte bu hakikatlere ulaşmak için tevhid mertebelerinin eğitimi ve nefsi irfan yolu eğitimi şarttır. Bu konuda rehber Hz. Resul (sav) ve varisleridir. Bu hususu belirten hadisinde ise : “Ben sizin için öğretmenim” buyurmuşlardır. Bu nedenle ahiret için daha bugünden hazırlanmalıyız. Şu ayeti hayatımızın içine alıp her halimize adapte etmeliyiz. “Zerre kadar hayır işleyen karşılığını görür. Zerre kadar şer işleyen karşılığını görür” (Zilzat/7-8). Böyle idrakle yapılan tüm ameller salih amele dönecektir ve ahirette karşılığı alınacaktır. Ayette şöyle buyurulur: “Sonra tüm nefislere (herkese) asla haksızlığa uğratılmaksızın kazandığı tastamam verilir” (Ali-İmran/161), “Nefsiniz (kendiniz) için önden ne iyilik hazırlarsanız Allah katında onu bulursunuz; hemde daha üstün ve mükafatça daha büyük olmak üzere” (Müzemmil/20).
önceki               sonraki
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret496268
Hava Durumu
Saat
Takvim